ENDAŞ


Türkiye Yetkili Distirbütörü


  • Facebook | Bizi Takip Edin
  • Twitter | Bizi Takip Edin
  • Youtube | Bizi Takip Edin
  • LinkedIn | Bizi Takip Edin
  • Google Plus | Bizi Takip Edin

Özel Sızdırmazlık Elemanları
Müsteriye Özel Elastomer Kompozit Parçalar ve Teknik Kauçuk Parçalar

Plug & Seal Kauçuklu Baglantı Parçaları

Iki parçanın birbirine baglantısında ve su, yag ve hava gibi akıskanların transferinde kullanılmak üzere gelistirilmis geçme parçalardır. Parça sayısının azaltılması,hortum baglatılarına uyum saglama,kolay montaj ve ekipmanlarda akustik ve mekanik dekuplaj gibi avantajlarının yanı sıra kauçuk kalınlıgına baglı olarak eksenel ve açısal kaçıklıklara da müsaade etmektedir.

Sensör, Fis ve Elastik Iletim Devre Kartları
Elastik bir iletim devre kartına bir çok farklı kauçuk malzemenin entegre edilmesiyle üretilmektedir. Akıskanlarda fiziksel büyüklüklerin sensörlerle algılanması, entegre baglantı ve fisli baglantılarda sızdırmazlık saglanmasında benzersiz bir çözümdür. Parça saysının azalması sayesinde, tedarik, kontrol, isletme ve montaj masrafları azaltılabilmektedir.

Pompa Dislisi

Disli pompalarda kullanılan, az sürtünme ile çalısan, özel kauçuk malzemelerden üretilen, gelistirimis profile sahip dislilerdir. Çok düsük asınma özelligine sahiptir. Küçük ve ekonomik tahrik elemanlarının kullanımını mümkün kılmaktadır. Malzemeler : CR, NBR, EPDM, FKM veya HNBR. Çalısma Sartları : p: 50 MPat: 0 ile +100 °C

PFT Hassas Teknik Kauçuk Parçalar
Teknik kauçuk parçalar, sızdırmazlık veya sönümleme elemanı olarak kullanılabilen parçalardır. Müsteri talepleri dogrultsunda tasarlanır ve gelistirirler ve yüksek kaliteli malzemelerden üretilirler. Özel kimyasallara dayanım, gaz sızdırmazlıgı gibi uygulamalar için Simriz® ve Butyl malzemeler en ideal malzemelerdir.

Mikro ve Minyatür Kauçuk Parçalar
Çok küçük teknik kauçuk parçalar da müsteri talepleri dogrultusunda özel olarak üretilmektedirler. Çok genis bir malzeme çesitliliginde ve farklı tasarımlarda üretim yapılması mümkündür. Özellikle Simriz® (FFKM) ve benzeri malzemeler, kimyasal akıskanlar gibi çok yüksek dayanıklılık gerektiren uygulamalarda kullanılmaktadır. Minyatür parçaların avantajı, sızdırmazlık, sönümleme ve manyetik tetikleme gibi çok fonksiyonlu özelliklere sahip parçalar olmalarıdır.

Sızdırmazlık Plakaları

Sızdırmazlık Plakaları, birden fazla ve farklı sızdırmazlık bölgelerinin sızdırmazlıgında kullanılmaktadır. Sızdırmazlık plakaları, metal bir plakanın üzerine sızdırmazlık elemanlarının / dudaklarının vulkanize edilmesi ile elde edilirler. Birden fazla sızdırmazlık elemanı (örnegin O-Ring) tek bir parça üzerinde birlestirilmistir. Sızdırmazlık plakasının tasarımı, neredeyse baglantı vidalarının sıkma momentinden bagımsız olarak, tüm sızdırmazlık bölgelerinin esit bir sekilde yüzeye basmasına ve sızdırmazlık saglamasına olanak tanır.

Özel Formlu ve Özel Malzemelerden Üretilmis Kauçuklu Sızdırmazlık Pulları

Vidalı baglantıların statik sızdırmazlıgı için kullanılan, standart kauçuklu sızdırmazlık pulların haricinde, özel uygulamalar için, konik dudaklı ve iç yüzeyinde merkezleme dudagı olan özel kauçuklu  sızdırmazlık pulları da üretilmektedir.

Gevsetmezlik ve Titresim Sönümleme Parçaları

Karter, motor silindir kapagı ve enjeksiyon valfleri gibi metal parçalarda olusan titresim ve vibrasyonun sönümlenmesi, elastik baglantı yapılabilmesi ve sızdırmazlık saglanması amacıyla kullanılan kauçuk-metal parçalardır.

Vibrasyon Sönümlemeli Disli Çarklar

Disli çarklar dizel motorlarda eksantrik mili ve benzeri diger yardımcı komponentlerin tahrik edilmesinde kullanılırlar. Bu yardımcı komponentler vibrasyonlara ve ses olusumuna sebep olurlar ve bu da gürültülü bir çalısma yaratır. Problem, dislinin iç ve dıs kısımlarının birbirlerine kauçuk vulkanize edilerek baglanması ve vibrasyonun bu kauçuk tarafından sönümlenmesiyle çözülmektedir. Bu sekilde titresimler ve sesler ciddi oranda azalmaktadır.

Tahrik Parçaları

Çalısma Sekli : Tahrik sistemlerinde sessiz bir çalısma elde edilmesini saglamaktadır. Kauçuk parça genelde 80 Shore A sertliginde NR veya HNBR malzemedir ve elastik bir yay ve sönümleyici seklinde çalısmaktadır. Sistem tasarımı FEM analizi ile yapılmaktadır.

Kör Tapalar GA, GSA

Redüktörlerde deliklerin kapatılmasında kullanılan, üzeri kauçuk kaplı sızdırmazlık kapaklarıdır. Kauçuk dıs gövde sayesinde pürüzlü yüzeylerde, ısıl genlesmelerde ve parçalı yuvalarda dahi iyi bir sızdırmazlık saglanmakatdır. Standart Malzeme : NBR; Özel Malzemeler : FKM, ACM, AEM, ….

Kapak Contaları (Plastik-kauçuk baglı parçalar)

Ana gövde termoplast veya duroplasttan üretilmektedir. Özellikle karmasık geometriye sahip parçalar için ekonomik bir çözümdür. Kullanım Alanları : Çok fonksiyonlu baglantı yapılmasına olanak tanıyan ve beraberinde valf özelligi de barındırabilen kapak sızdırmazlık elemanlarıdır. Özel üretim prosesi sayesinde ekonomik bir üretim saglanmaktadır.

Bobin Indüktörleri ve Bobin Çekirdekleri

Manyetik bir metale kauçugun vulkanize edilmesiyle üretilen ve manyetik valflerin sızdırmazlıgı ve sönümlenmesi ile indüktörlerin montajı için kullanılan kompozit parçalarıdır. Nozül geometrisi FEM analizi ile tasarlanmaktadır. Kompozit parça ve yaylar ana gövde üzerine monte edilmektedir. Müsteri isteginde göre kaplama yapılmaktadır.

Eksenel sızdırmazlık saglayan Valf Gövdeleri
Valflerde açma / kapama görevi yapan, döküm veya metal gövde üzerine veya enjeksiyon plastik parçanın üzerine kauçuk veya kompozit kauçuk parçanın vulkanize edilmesiyle üretilen parçalardır. Kullanım yerine göre, hemen hemen tüm malzeme kombinasyonlarından üretilebilmektedir. Yüksek fonksiyonel güvenlige sahip uzun ömürlü ve ekonomik bir çözümdür.

Çok fonksiyonlu Valf Gövdeleri

Bu kompozit parçalar, metal veya plastik bir parçanın üzerine, kullanım yerine göre belirlenmis kauçugun mekanik baglanması veya kimyasal olarak vulkanize edilmesiyle üretilirler. Görevi : Sızdırmazlık, Sönümleme, Yataklama, Merkezleme. Plastik gövde sayesinde farklı tasarımlarda üretim imkanı saglamaktadır. Parça sayısının azalması nedeniyle ekonomik bir çözümdür. Yüksek fonksiyonel güvenlige sahiptir ve uzun ömürlüdür.

Kauçuk Emis Baglantı Parçası

Metal bir ana gövde üzerine kauçugun vulkanize edilmesinde üretilen, silindir kapagına güvenli ve sızdırmaz bir baglantı yapmayı saglayan ve kauçuk boru sayesinde de akıs kesitinde hava girisinin verimli olarak gerçeklesmesini saglayan parçalardır.

Sıcaklık (Termik) Bosluk Pulları / Reaksiyon Pulları

Konik makaralı rulman uygulamalarında, sıcaklık farklarında, aluminyum gövdenin çelik mille arasında olusan ısıl genlesmenin dengelenmesinde kullanılırlar. Kullanım Yerleri : Rulmanlar. Malzemeler : FKM ve HNBR. Avantajları : Isıl genlesmelerin ve akma bosluklarının kontrol altına alınması.

Kauçuk Plaklardan üretilen Contalar
Simrit’in tüm standart ve özel kauçuk malzemelerinin kesilmesi, preslenmesi veya elastomer hortumlardan kesilmesiyle elde edilen, yüzeyleri istek üzerine taslanan düz sızdırmazlık contalarıdır. Avantajları : Düsük kalıp maliyeti, üstün malzeme kalitesi.

Sızdırmazlık Kitleri

Elastomer kompozit parçaların ve hassas teknik kauçuk parçaların birbirine monte edilmesiyle elde edilen sızdırmazlık gruplarıdır. Montajı yapılmıs, entegre edilmis elastomer ve elastomer kompozit parçalar gibi, birden fazla sızdırmazlık elemanı içeren yapı elemanlarıdır.

Kauçuk – PTFE Kompozit Parçalar

Plaka halindeki kompozit malzemelerden üretilirler. Elastomer kısım, parçanın elastik olmasını ve statik sızdırmazlık gerçeklesmesini saglar, PTFE ise dinamik sızdırmazlık tarafında düsük bir sürtünme elde edilmesine olanak tanır.

Kelebek Vana Sızdırmazlık Contaları

Proses tekniginde çokça kullanım alanı olan kapak sızdırmazlık contalarıdır. Elastomer conta, valfin kapanması esnasında radyal olarak sıkıstırılarak, çok düsük viskozitedeki akıskanların sızdırmazlıgını çok iyi saglamaktadır. Düsük sürtünme ve düsük sekil degistirme özelligi sayesinde görevlerini en iyi sekilde yerine getirirler. Yüksek sıcaklık ve akıskan dayanımı sayesinde özellikle temizleyici akıskanlarla kullanılırlar (CIP – Cleaning In Place/SIP – Sterilization In Place).

Kablo Grometleri

Presleme-sinterleme prosesi ile üretilen PTFE parçalardır. Örnegin sondalarda kablo demetlerinin izolasyonunda kullanılmaktadır. Düsük dielektrik katsayısına ve yüksek bir iletim özelligine sahiptir Çalısma Sıcaklıgı Aralıgı : –150 °C ile +220 °C.

Mekanik Kompozit Parçalar

PTFE bir piston keçesinin bir gövdeye, örnegin bir piston üzerine monte ve kalibre edilmesi vb. sekilde üretilen sızdırmazlık parçalarıdır. Avantajları : Hazır üretilmis parça sayesinde üretim prosesinde zaman tasarrufu.

Manset Keçeler
Dudaklı tipte sızdırmazlık elemanlarıdır. Baskı elemanı içeren sızdırmazlık elemanlarına kıyasla ilk çalısma esasında düsük sürtünme ve düsük dudak basıncı özelligine sahiptir. Bir çok sektörde çok genis kullanım alanlarına sahiptir.

Sızdırmazlık Pulları

PTFE’den üretilen özel sızdırmazlık elemanlarıdır. Genis sıcaklık aralıklarında kullanılmak üzere, baskı kuvveti elde edilmesini saglamak amacıyla elastomer bir parça veya metal bir yayla birlikte de üretilmektedirler. Standart hidrolik sızdırmazlık elemanları yelpazesini tamamlayıcı bir üründür. Malzemeler : Yüksek tribolojik etkenler için özel dolgulu PTFE karısımları. Sıcaklık dayanımı kullanılan elastomer malzemeye baglıdır.

Elastomer Profil Contalar

Ekstrüzyon ile üretilen ve uçları sonradan birlestirilen sızdırmazlık profilleridir. Kullanım Alanları : Rüzgar türbinlerinin gövdeleri, döner fırınlar, büyük kapaklar veya baglantılar ve bent kapaklarında kullanılmaktadır. Çalısma kosullarına ve akıskana baglı olarak farklı malzemelerden, müsteriye özel olarak da profiller gelistirilmekte ve üretilmektedir.

Serit O-Ringler

Standart tüm çaplarda ektrüzyonla üretilen O-Ringler uçlarının birbirine yapıstırılmasıyla üretilirler. Özellikle büyük çaplı uygulamalarda statik sızdırmazlık amacıyla kullanılırlar.

Pnömatik Tutucular ve Emiciler

Otomasyon sistemleri için gelistirilmis kauçuk parçalardır. Hassas tasınması gereken parçaların, düz yüzeyli veya pürüzlü yüzeyli parçaların tutulması ve tasınması gibi islerde otomasyon sistemlerinde kullanılan emici, tutucu ve tasıyıcı, hassas teknik kauçuk parçalardır. Standart ürünlerin dısında, bilyalı valf içeren sayısız özel çözümler de üretmekteyiz.

Yataklama Elemanları

Tornalanmıs veya bant malzemeden dikdörtgen kesitli olarak üretilmis yataklama elemanlarıdır. Her tipteki piston ve rod çapına uygun olarak kesilmektedir. Yataklama elemanları ısıl genlesmeyi önlemek amacıyla çapraz kesikli olarak da üretilmektedir. Özel talep üzerine kademeli kesikli (basamak seklinde) olarak da üretilebilmektedir. Standart Körükler
Tek Bogumlu Körükler
Açısal hareket yapan mafsalları korumaya yararlar. Sınırlı eksenel hareketlere uyumludurlar. Tek bogumlu körükler, mafsallardaki gresin dısarıya çıkmasını engeller ve mafsalları tozdan korurlar. Standart ürün yelpazesinde yakl. 50 farklı tip bulunmaktadır. Malzeme : CR ve NBR.

Çok Bogumlu Körükler

Eksenel hareket eden miller ve makina parçalarını toz, kir ve dıs etkenlerden korumayı saglayan, farklı geometrilere sahip koruyucu elemanlardır. Standart ürün yelpazesinde 250’den fazla tip ve ölçü bulunmaktadır. Bunun haricinde özel siparis üzerine üretilebilecek 350’den fazla tip ve ölçü için kalıp mevcuttur. Genelde CR ve NBR malzemeden üretilmektedirler.

PTFE Körükler

Esnek, kısa montaj boyuna sahip körüklerdir. Dıs cidarları çok saglam olup, uzayabilme özelligi çok yüksektir. Çalısma Sartları : p: 0,025 MPa ile 0,6 MPa; t: –120 ile +200 °C.

Özel Üretim Körükler

Disk Körükler
Bu tip körüklerin imalatı için kalıba ihtiyaç yoktur. Bu nedenle az miktardaki körügün veya büyük çaplı körüklerin üretimi bu özel yöntemle yapılır. Baglantı uçları da kullanım yerine uygun olarak yapılabilmektedir. CR, CSM, NBR ve xTend gibi malzemelerden üretilmektedirler.

Özel Malzemelerden Üretilen Standard Dısı Körükler

Özel çalısma kosullarında, standart olarak üretilen VMQ, FKM, EPDM veya HNBR gibi malzemelerin dısında, bir çok özel malzeme de kullanılarak, müsteriye özel körükler imal edilebilmektedir. Müsterinin talebi dogrultusunda özel sekilli körüklerin üretimi de gerçeklestirilebilmektedir.

Kablo Körükleri (Grometler)
Tarım ve is makinalarında, kablo geçislerinin oldugu yerlerde, toz, nem ve sesten korumaya yarayan çok bogumlu körüklerdir. Tutucu uçları sayesinde bu tip körükler kolayca monte edilebilmektedir. Böylece güvensiz ve zahmetli bir is olan yapıstırma vb. islemler de ortadan kalkmaktadır.

Direksiyon Körükleri

Tarım ve is makinası uygulamalarında kullanılan, direksiyon millerini korumaya yarayan çok bogumlu körüklerdir. Malzeme olarak genellikle TPE, bazen de CR kullanılmaktadır.

Küresel Mafsallar için Körükler

Direksiyon mafsalı veya rod bası gibi küresel mafsallı süspansiyon parçalarında kullanılan tek veya iki bogumlu sızdırmazlık körükleridir. Baglantı uçlarına metal veya plastik bilezikler vulkanize edilerek güçlendirilebilmeleri de mümkündür. CR malzemeden üretilmektedirler.

Aks Körükleri

Is makinaları, tarım makinası ve ticari araçların ön veya arka akslarında kullanılan körüklerdir. Aks körükleri, akslardaki gresin güvenli ve uzun ömürlü bir sekilde dısarıya çıkmasını engellemekte ve içeri toz, çamur girmesini engellemektedir. Malzeme olarak CR ve TPE kullanılmaktadır.

Standard Üretim Kauçuk Plakalar ve Diyafram Bezleri

Kauçuk Plakalar
Tüm endüstriyel uygulamalarda düz contalık malzeme olarak kullanılabilen elastomer plakalardır. Simrit’in elastomer plakaları, farklı boyutlarda ve kalınlıklarda, bez takviyeli veya takviyesiz veya PTFE kaplı olarak üretilmektedirler.

Diyafram Bezleri

Düz contaların, düz veya çanak diyaframların üretiminde kullanılabilen bezli diyafram plakalarıdır. Özel bir bezin her iki tarafının NBR, CR, EPDM ve ECO gibi kauçuk malzemelerle kaplanması ile elde edilmektedirler. 0,17 mm’den 1,10 mm kalınlıga kadar muhtelif kalınlıklarda rulo seklinde üretilmektedirler.

Standard Üretim Diyaframlar

Uzun Stroklu BFA Sapka Diyaframlar
Hidrolik veya pnömatik ayar ve kumanda cihazları ile basınç salterleri ve ölçü aletlerinde kullanılabilen, ince cidarlı ve bez takviyeli özel diyaframlardır. Standart Malzeme : Polyester bez takviyeli 50 NBR 253 malzemeden üretilmektedirler.

Özel Üretim Diyaframlar

Ayar ve Kumanda Valfleri için Özel Uzun Stroklu Sapka Diyaframlar
BFA tipindeki standart sapka diyaframların haricinde, flans baglantılar özel, kapak tarafı delikli veya özel radyüslere sahip, bez takviyeli veya bezsiz diyaframlar müsterilerimize özel olarak da üretilmektedir.

Gas Basınç Regülatör Diyaframları
Yüksek veya alçak basınç aralıgında çalısan, bezli veya bezsiz olarak üretilen, istenirse metal takviye de yapılabilen gaz basınç regülatör diyaframlarıdır. Malzeme olarak DVGW onaylı NBR, EPDM ve VMQ kauçuk malzemeler kullanılmaktadır.

Ince Cidarlı, Yüksek Hassasiyetli Ayar ve Regülatör Valfleri

Bezli veya bezsiz ince cidarlı diyaframlar, regülatör valflerinde hassas ayar yapmayı saglamak amacıyla kullanılmaktadır. Silikon bazlı özel malzemeler, –100 °C gibi düsük sıcaklıklarda da güvenli bir sekilde çalısmasını saglamaktadırlar.

Selenoid Valfler ve Basınç Düsürücüler için Diyaframlar

Elektromanyetik kumanda sistemleri, selenoid valfler ve basınç düsürücü diyafram ayarlı sistemlerde kullanılan diyaframlardır. Avantajları : Popet valf fonksiyonlu ayırıcı eleman olarak kullanılan diyaframlardır.

Kumanda ve Ayar Diyaframları

Boru hatları vb. uygulamalarda kumanda ve ayar diyaframı olarak kullanılan ve 1000 mm’den daha büyük çaplarda üretilen diyaframlardır. Basınç ve akıskan cinsine göre NBR, HNBR, EPDM, CR, VMQ ve FKM gibi standartlar malzemeler kullanılabilecegi gibi özel malzemelerden de üretim yapılabilmektedir. Bez takviyeli veya bezsiz olarak üretilmektedirler.

Kapama Valfi Diyaframları

Kapama valflerinde kullanılan, NBR, CR, EPDM, VMQ ve FKM vb. malzemelerden üretilen, bez takviyeli veya bezsiz olarak, istek üzerine metal takviyeli veya PTFE veya Simriz® malzeme kaplanabilen özel diyaframlardır.

Basınç Salter Diyaframları

Çamasır makinalarında, bulasık makinalarında, kahve makinalarında ve ısıtma sistemlerinde su seviye kontrolü yapan, çok hassas çalısan diyaframlardır. Max. 0,5 bar’a kadar olan basınç ayar fonksiyonlarını elektrik salterine iletmeye yarayan, ince cidarlı, bezsiz diyaframlardır. Malzeme : NBR, NR, EPDM ve özel durumlarda VMQ.

Bezli Diyafram Plakalarından Üretilen Diyaframlar

Endüstriyel kontrol üniteleri, armatürler ve pompalar için bezli diyafram plakalarından üretilmektedirler. Bezli diyafram plakalarından üretilen bu diyaframlar, kalıpta sekillendirilmis diyaframlara kıyasla daha ekonomiktir. Bezli diyafram plakası malzemeleri : Polyester veya polyamid bezli NBR, HNBR, EPDM, CR ve ECO malzemeden üretilen diyafram plakaları.

Pompa ve Kompresör Diyaframları

Modern teknoloji sayesinde, elastomer diyaframların yanı sıra,bez takviyeli, kimyasal etkilere karsı PTFE folyo kaplı, güç transferi için metal veya plastik takviyeli elastomer diyaframlar da üretilmektedir.

Endüstriyel Hidrolik Uygulamalar Için Akümülatör Diyaframları

Besleme hatlarında basınç depolanması ve genel endüstriyel uygulamalarda kullanılan akümülatör diyaframlarıdır. Boru hatlarındaki basınç dalgalanmalarında kullanılırlar. Malzeme : Düsük geçirgenlige sahip NBR, HNBR, ECO, IIR, AU ve EPDM.

Akümülatör Diyaframları

Çok düsük gaz geçirgenligine ve sogukta iyi esneklik özelligine sahip NBR, HNBR, ECO, IIR, AU ve EPDM gibi malzemelerden, hidrolik sistemlerde basınç depolanması amacıyla kullanılan diyaframlardır.

Hidrolik Akümülatör Balonları

Pres veya enjeksiyon yöntemi ile üretilen ve bazı durumlarda sonradan da birlestirilen komple balonlardır. Malzeme olarak NBR, ECO, IIR, EPDM ve FKM bazlı, özel, düsük geçirgenlige sahip kauçuk karısımları kullanılmaktadır.

Silikon Diyaframlar

+250 °C gibi yüksek sıcaklık dayanımı veya –50 °C gibi sogukta esneklige sahip, kısmen yaga dayanıklı silikon veya likit silikon malzemelerden üretilen sapka veya geri akıs diyaframlarıdır. Medikal uygulamalar veya diger pnömatik uygulamalarda kullanılabilen müsterilere özel çözümler gelistirilerek üretilen özel ürünlerdir.

Geri Dön
Designed by IDS