ENDAŞ


Türkiye Yetkili Distirbütörü


  • Facebook | Bizi Takip Edin
  • Twitter | Bizi Takip Edin
  • Youtube | Bizi Takip Edin
  • LinkedIn | Bizi Takip Edin
  • Google Plus | Bizi Takip Edin

Ultra Burçlar
Ultra burçlar, radyal ve eksenel vibrasyonlari sönümleyen ve azaltan, ayni zamanda burulmalari da karsilayabilen, bakim gerektirmeyen mafsallardir. Bu elastik baglanti parçalari çok genis bir kullanim alanina sahiptir. Tipik uygulama alanlari, vibrasyon makinalari mafsali, mil ve akslarin yataklama blogunun elastik olarak yataklanmasi veya direksiyon ve debriyaj sistemleridir.

Dairesel Vibrasyon Takozlari
Dairesel vibrasyon kontrol elemanlari, titresimleri sönümler ve emerler, baglandiklari parçalar arasinda çarpmaya karsi koruma saglarlar ve gerilmeleri alirlar, üretimden kaynakli sapmalari tolere ederler. Dairesel vibrasyon kontrol elemanlarini, diger parçalardan ayiran özellik, kenarlarina büyük yük binen kauçuk kismin radyal hareketi azaltmasi ve parçayi uzun ömürlü kilmasidir. Silindirik sekilli düz vibrasyon kontrol elemanlari da üretilmektedir. Motor, kompresör, pompa ve test cihazi gibi ekipmanlarda kullanilmaktadirlar.

Küresel Vibrasyon Takozlari
Küresel vibrasyon takozlari, eksenel ve radyal yüklerin yani sira burulmaya karsi da dirençli takozlardir. Her türlü dönme hareketinin oldugu sistemlerde kullanmak için idealdir. Küresel vibrasyon takozlari özellikle otobüs ve kamyonlarin direksiyon ve debriyaj sistemleri ile endüstriyel uygulamalarda yüksek momentli uygulamalarda kullanilmaktadir.

Cihaz / Aparat Takozlari
Hassas ekipmanlari çarpmalardan ve dinamik etkilerden korumak üzere kullanilirlar. Baglanti parçasi olarak tasarlanmislardir. Elektronik yapi elemanlari, ölçü aletleri ve hassas cihazlarda kullanilirlar. Ayni sekilde mobil uygulamalarda hassas parçalarin dis etkenlere çarpmasi veya endüstriyel uygulamalarda kumanda panellerinin korunmasinda kullanilirlar.

O Tipi Takozlar
Çok yumusak yaylanma karakteristigi nedeniyle düsük frekans takozu olarak da adlandirilmaktadirlar. Elektrik ve elektronik yapi elemanlarinin baglanmasinda ve küçük cihazlarin, hassas mekanik cihazlarin yataklanmasinda kullanilirlar.Çift U Tipi Takozlar

Bu tip takozlar daha ziyade izolasyon görevi görürler. Üç yöndeki farkli yük tasiyabilme özelligi nedeniyle, baglanacaklari ekipmana göre tasarlanabilme özelligine sahiptir. Ekipmanlarin ses geçirmez bir sekilde yataklanmasinda ve ayni sekilde isil genlesmelerin ve tolerans farkliliklarinin giderilmesinde kullanilirlar.


Konik Takozlar
Konik takozlar dikey titresimleri sönümlerler, ses izolasyonu saglarlar ve ayni zamanda büyük yatay kuvvetleri karsilayabilirler. Endüstriyel uygulamalarda, otomotivde ve gemilerde, motor ve ekipmanlarinin baglantisinda kullanilmaktadirlar.Hidrolik Burçlar
Hidrolik burçlar, içindeki bir hidrolik akiskan yardimiyla sönümleme yapan takozlardir. Özellikle yataklama sisteminde muharrik frekansin düsük oldugu durumlarda kullanilirlar. Agirlikli olarak tarim ve is makinalarinda
içten yanmali motorlarin, sürücü kabinlerinin, pompalarin ve kompresörlerin yataklamasinda kullanilirlar.

VL Tipi Hidrolik Takozlar
Özellikle tarim ve is makinalarinda sürücü kabinlerinin ve motorlarin yataklanmasinda kullanilirlar. Ayni sekilde zor bir rezonans araligi olan makina ve ekipmanlarda kullanilirlar. Takozun tasarimi, seçilen akiskan cinsi ve hidrolik mekanizma, genis bant araliginda sönümleme saglamaktadir. Özellikle düsük frekansli titresimlerin sönümlenmesinde kauçuk-metal takozlara kiyasla çok daha iyi bir sekilde vibrasyonlari sönümlerler.

DL Tipi Hidrolik Takozlar
Genis frekans araligindaki ekipmanlarin yataklanmasinda kullanilirlar. Özellikle rölanti esnasinda ortay çikan düsük frekanslari çok yüksek bir sönümleme ile izole ederler. Buna karsilik üst frekanstaki titresimleri de iyi bir sekilde sönümlerler. DL tipi hidrolik takozlar, ticari araçlarda, teknelerde ve otomotivde pompa, komresör, motor ve benzeri ekipmanlarin yataklanmasinda kullanilir.

KL Tipi Hidrolik Takozlar
Yüksek konfor saglayan ve iyi bir ses izolasyonu yaratan yeni gelistirilmis bir takoz çesididir. Bu takozlar müsterinin özel kullanim alanina göre ayarlanbilmektedir. Bu takoz ile genis bir frekans bandinda, dar bantta etkin bir sönümleme etkisi saglanmaktadir. Sürücü kabinlerinin, motorlarin, pompalarin ve kompresörlerin yataklanmasinda kullanilmaktadirlar.

V Tipi Takozlar
V tipi takozlar titresim ve seslerin izole edilmesinde bir çok uygulamada kullanilabilmektedir. Içten yanmali motorlarin, elektrik motorlarinin, pompalarin, komresörlerin ve takim tezgahlarinin yataklanmasinda kullanilirlar. Bazi V tipi takozlar gemi motorlarinin yataklanmasinda da kullanilmaktadirlar ve "Lloyds Register of Shipping" onayina sahiptir.

M Tipi Takozlar
M tipi takozlar, kisa yüksekliklerine ragmen yüke bagli olarak iyi sönümleme özelligi gösterirler. Kolayca monte edilebilen M tipi takozlar, makinalar zemine sabitlenmedikleri için, makinalarin kolay bir sekilde yer degistirmesine olanak tanirlar ve yükseklikleri de ayarlanabilir.


Makina Takozlari
Özellikle agir makinalarin, kompresörlerin, motorlarin vb. ekipmanlarin yataklanmasinda kullanilirlar. Makina ve ekipmanlarin çevrede ve bina içinde olusturabilecekleri titresimleri sönümler ve sesi azaltirlar. Dikey ve yatay yüklere dayanikli olmalari nedeniyle uzun ömürlüdür ve düsük titresimlerde dahi iyi sönümleme özelligine sahiptir.

Düz Tip Takozlar
Düz tip takozlar montaj sekline bagli olarak basma, itme veya hem basma hem de itmeye karsi vibrasyonlari sönümleyebilmektedirler. Düz tip takozlar makinalarin, motorlarin veya makinalardaki ve araçlardaki
ekipmanlarin güvenli bir sekilde yataklanmasinda kullanilirlar.


Kama Tipi Takozlar
Mobil ve statik uygulamalarda hafif, orta ve agir motorlarin yataklanmasinda kullanilmaktadir. Kama tipi takozlar, kullanilan yüksek sicakliga dayanikli dogal kauçuk sayesinde, sicakliga maruz olan uygulamalarda da kullanilmaktadir. Tarim ve is makinalarinda, jeneratörlerde ve gemi sanayinde kullanilmaktadirlar.


MO Tipi Takozlar
MO tipi takozlar bir kauçuk ile bir metal parçadan olusmaktadir. Elastik baglanti parçasi olarak kullanilirlar. Muhtelif ekipmanlar, radyatörler ve küçük kabinlerin yataklanmasi ile gemicilik sektöründe havalandirma veya atik gaz kanallarinin yataklanmasi gibi uygulamalarda kullanilirlar.Fiçi Tipi Takozlar
Fiçi tipi takozlar çok iyi dikey yük tasirlar ve küçük salinimli vibrasyonlari çok iyi bir sekilde sönümlerler. Fiçi tipi takozlar, belirli bir yaylanma gösterirler ve akabinde düsük salinimli vibrasyonlari sönümlerler. Motorlarin, kompresörlerin vb. ekipmanlarin yataklanmasinda kullanilmakla birlikte, agir kumanda dolaplari, ayar tesisleri, sabit iletim ve ölçü cihazlarinin yataklanmasinda da kullanilabilirler.

Katmanli Yay Tip Takozlar
Özellikle yatay vibrasyonlarin sönümlenmesinde kullanilirlar. Ayni zamanda dikey olarak da çok rijitdirler (kati). Motor ve sanzuman gibi ekipmanlarin elastik bir sekilde yataklanmasinda kullanilirlar. Lama Tipi Takozlar
Lama tipi takozlar özellikle dar alanlarda ve tampon tipi takozlarin tasiyamayacagi kadar büyük yüklerin oldugu durumlarda kullanilir.

Tampon Tipi Takozlar
Tampon tipi takozlar saglam yapilari ile tercih edilirler. Çok genis bir ölçü çesitliligine sahiptir. Mobil ve sabit duran makina ve ekipmanlari çarpmalara ve darbelere karsi korumak amaciyla kullanilirlar.Destek Takozlari
Destek takozlari radyal, eksenel ve açisal hareketlere müsaade ederler. Örnegin motor ve sanzuman gibi dinamik ekipmanlarin saseye sabitlenmesinde kullanilirlar.
Yükseklik Ayarlayicilar, Pullar, Merkezleme Pullari, Kauçuklu Pullar

Bu parçalar vibrasyon kontrol elemanlarinin montajinda kod farklarini bertaraf etmek için veya çarpma dayamasi olarak kullanilirlar. Hareketli veya hareketsiz makina ve ekipmanlarin yüke bagli hareketlerini kisitlamaktadirlar.

Geri Dön
Designed by IDS